Obracíte se na mě s tím, že vám pláče vaše malé miminko. Mé odpovědi jsou stále stejné a vaše naděje a úleva taktéž. O čem to je?
Podpořím vás totiž ve vašich rodičovských kompetencích. To, že vaše právě narozené miminko hodně pláče, ještě neznamená, že budete mít náročné dítě.
Novorozencem je označováno dítě do 1.měsíce života (konkrétně do 28. dne od narození). Dále až do 1. roku věku je to kojenec. Chci tu mluvit ale o miminkách tak cca do 4 měsíců (aby bylo jasno 😉 ) Proč zrovna do 4 měsíců si přečtete na konci.
Dotazy jsou tedy stejné:
- Co mám dělat, když chce být jen u mě?
- Bolí mě už záda a ruce. Je to mamánek?
- Nechce spát jinde než na mém hrudníku. Proč nechce být v postýlce?
- Rozmazlím ho? To nechci.
- Je rudý až za ušima, trhá mi to srdce vidět ho kroutit se – asi je to bříško? Má koliku?
Jaký je podle mě ideální postup?
- Předpokládám, že hlídáte nadýmavé potraviny, které jíte.
- Pokud nekojíte, zkuste změnit UM; poptejte se v příslušných kruzích.
- Pokud kapete Vigantol nebo jiný vitamín D, vysaďte ho alespoň na týden a pozorujte, zda dojde ke změně v ukřičeném projevu.
– Nebojte se, miminko bez Déčka ten týden přežije 😉
– Náš Eliáš Déčko nesnesl v žádné formě. Jonáš s ním byl ok až po 2.měsíci. - Pokud hlídáte potraviny, kojíte, nekapete vit.D a stále vaše miminko pláče, vypozorujte, kdy je klidné.
– Je klidné jen v náruči? Jen u někoho na hrudníku? Pak gratuluji, máte zdravé dítě a naplňte jeho potřebu fyzického kontaktu.
– Je lidskou přirozeností být v bezpečí u někoho v náruči, slyšet tlukot srdce, cítit vůni a teplo kůže.
– Ne, nerozmazlíte ho.
Technicky vzato novorozence ,,rozmazlit“ nošením na rukách nejde.
– A kdybyste si i tak mysleli, že takto rozmazlit jde, tak nebojte, až bude mít půl roku, dva, tři, 4 roky, můžete to rozmazlení kdykoliv utnout! Teď po porodu mu ale pro svůj klid a jeho lepší adaptaci poskytněte, co potřebuje.
- Pokud je jediný problém to, že pláče jakmile je mimo náruč, tak ho prostě mějte pořád u sebe.
– Pořiďte si šátek na nošení dětí a nebojte se šátkovat.
– Neznamená to, že budete muset nosit dítě v šátku dva roky! Pokud máte kočár, budete to normálně dle potřeby a období střídat. - Pokud jste vystresovaní, že vám miminko nepřibírá, nebo že máte ,,málo mlíka“ a ,,špatné mlíko“ anebo že ,,nestačí“ vaše mlíko, tak, prosím vás, udělejte všechno pro to, abyste se uklidnili. V takovém roztěkaném, neukotveném stavu se blbě cokoliv řeší, že ano.
– Všechny ty fráze v uvozovkách výše jsou jen obavy, které vám do hlavy strčil někdo jiný. Kdybyste byla žena v jeskyni, co právě porodila, tak se vám dítě přicucne k prsu a pak neřešíte, jestli má vaše mlíko ideální pH. Začněte, prosím, zase důvěřovat vašemu tělu, že vyrábí ideální mléko pro vaše dítě. A vyrábí ho tolik, kolik mu chcete dát. Takže přikládat k prsu, přikládat k prsu, přikládat k prsu.
– Pokud vám u prsu usíná, nebuďte ho. Nechce ho v blaženosti spát a spěte taky.
Začněte zase důvěřovat sobě.
- Přečtěte si o KISS Syndromu – syndromu, o kterém se nemluví, v České republice je téměř neznámý. Je způsoben nepřirozeným tlakem na krční páteř dítěte u porodu a celý článek od Anny Kohutové si přečtěte prosím >>>ZDE.
V této fázi si rodiče většinou uvědomí, že na tom všem něco je.
– Že se báli, aby si dítě nenavyklo na přílišný kontakt a neušili si tak na sebe bič.
– Že jim v porodnici řekli, že ,,paní má asi málo mlíka“, a že to miminku asi stačit nebude.
– Že s těma prsama asi kojit nepůjde.
– Že jim paní doktorka řekla, že miminko nějak špatně přibírá.
– Že jim rodina řekla, že jsou přecitlivělí.
– Že je hanba za den nic neudělat, nezvládnout, neuvařit, a jen kojit, mít do odpoledne pyžamo a doma nepořádek.
Vždycky se přijde na to, že v touze po pomoci, po podpoře, v touze naslouchat zkušenějším, zapomínají na to, jak to cítí.
– Že vlastně to miminko chtějí mít u sebe, protože je to přece jejich nový, malý miláček, na kterého se tolik těšili.
– Že ta paní v porodnici byla nějaká divná, zlá, zapšklá, zhrzená, a třeba měla jen blbej den nebo blbý kecy.
– Že až na výjimky potvrzující pravidlo jde se všema prsama, se všemi typy bradavek normálně kojit (v případě potřeby ideálně s podporou laktační poradkyně).
– Že má paní doktorka asi právě teď na toto miminko špatné tabulky.
– Že máme naši rodinu rádi, ale takové řeči od nich teď slyšet nepotřebujeme.
– Že je to v pohodě, protože v normálním stavu toho zvládáte hodně, standardně vaříte, uklízíte, v pyžamu chodit teď klidně můžete a to, že pořád jen kojíte, je jedině dobře.
A tak se prosím uklidněte, očuchejte si svoje krásné miminko a dělejte cokoliv pro to, abyste byli všichni v klidu a pohodě. I za cenu toho, že si zvykne na nošení, kojení a mazlení. Až bude mít 4 měsíce, kterými nadobro končí tzv. čtvrtý trimestr vývoje dítěte již mimo matčino lůno; dítě už tolik nepotřebuje spát, je více vzhůru, pozoruje svět a začíná se vědomě smát, uvidíte, jak povedete vaši vzájemnost dál.
___
Má vaše miminko koliku? Čtěte ZDE >>>
Odkaz na článek KISS Syndromu poranění krční páteře následkem porodu čtěte >>>TADY.